Asociația „PartNET – Parteneriat pentru Dezvoltare Durabilă”, în calitate de Beneficiar, în parteneriat cu „ASOCIAȚIA DE TURISM RURAL DÂMBOVIȚA”, anunță finalizarea proiectului „GIGABYTE – Creșterea capacității OSC în Era Gig Economy”, cod SMIS 310432. Proiectul a fost cofinanțat de Uniunea Europeană, din Fondul Social European+ prin Programul Educație și Ocupare 2021–2027, Prioritatea: P01 „Modernizarea instituțiilor pieței muncii”, Obiectiv specific: ESO4.2 „Modernizarea instituțiilor și a serviciilor pieței muncii pentru ca acestea să evalueze și să anticipeze necesitățile în materie de competențe, să asigure o asistență promptă și personalizată și să sprijine corelarea cererii și a ofertei, tranzițiile și mobilitatea pe piața muncii (FSE+)”.
Obiectivul general al proiectului a constat în creșterea capacității a 30 de organizații ale societății civile (OSC) de participare la dialog civic, de a-și dezvolta și îmbunătăți contribuția la incluziunea prin ocupare și formare a lucrătorilor cu forme de muncă atipică și de a participa la furnizarea de măsuri active de ocupare, ca urmare a participării acestora la un pachet de activități inovative și formative.
În perioada de implementare a proiectului, toate rezultatele asumate au fost atinse, unele dintre acestea fiind chiar depășite, ceea ce reflectă gradul ridicat de implicare al organizațiilor participante și eficiența intervențiilor derulate.
Principalele rezultate obținute în cadrul proiectului sunt:
❖peste 30 de ONG-uri din regiunile mai puțin dezvoltate au fost sprijinite și și-au consolidat capacitatea de implicare în dialogul civic și pe piața muncii;
❖a fost elaborat și diseminat un manual de proceduri pentru îmbunătățirea managementului organizațional, planificării strategice și digitalizării OSC;
❖a fost creată și consolidată Rețeaua GIGABYTE, ca instrument de dialog civic în domeniul ocupării și formării;
❖au fost organizate schimburi de bune practici la nivel european, contribuind la creșterea capacității OSC de implicare în procesele de dialog civic;
❖a fost elaborat un set coerent de măsuri pentru consolidarea parteneriatelor și serviciilor destinate lucrătorilor cu forme de muncă atipică;
❖au fost derulate programe de formare pentru grupul țintă, în urma cărora:
✓78 de persoane au participat la programe de pregătire si au fost certificate (rezultat depășit);
❖a fost implementată o campanie de informare și conștientizare privind importanța dialogului civic și integrarea lucrătorilor cu forme de muncă atipică pe piața muncii.
Proiectul s-a implementat pe o perioadă de 24 de luni (01.05.2024 – 30.04.2026), având un buget total în valoare de 4.955.079,14 lei, din care 4.211.817,27 lei reprezintă valoarea eligibilă nerambursabilă din FSE+ și 743.261,87 lei reprezintă valoarea eligibilă nerambursabilă din bu-getul național .
Rezultatele obținute confirmă atingerea integrală a obiectivelor proiectului și contribuie la con-solidarea rolului organizațiilor societății civile în dezvoltarea și implementarea de măsuri active de ocupare, precum și la întărirea dialogului social în domeniul pieței muncii.
Pentru mai multe informații despre proiectul GIGABYTE – Creșterea capacității OSC in Era Gig Economy, vă rugăm utilizați următoarele date de contact:
E-mail: gigabyte@partnet.ro
Tel: 031.425.64.26














































